Czy wakacje w Chorwacji są tanie?

Chorwacja, to jedna z najpopularniejszych destynacji Polaków. Wielu naszych rodaków ceni sobie Chorwację, za pewność ładnej pogody, ciepłe i lazurowe morze Adriatyckie, piękne widoki oraz bardzo smaczną kuchnię śródziemnomorską. Ale każdy turysta zadaje sobie pytanie czy będzie go stać na wakacje w tak pięknym miejscu, które ma tak dużo do zaoferowania. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, zależy jakiego rodzaju wakacje preferujemy czy na własną rękę, z własnym dojazdem, czy będziemy korzystać z usług biura podróży.

Podróżując na własną rękę trzeba wziąć pod uwagę, że autostrady oraz niektóre tunele oraz mosty są płatne. Przykładowo przejazd samochodem osobowym autostradą z Zagrzebia do Riviery Makarskiej, to koszt około 204 KN, (1Kuna to 0,61 złoty) czyli w przeliczeniu na złotówki jest to około 125 zł. Czy to dużo? Chyba nie, zważywszy, że jest to około 470 kilometrów drogi bardzo dobrej jakości.

Chorwackie ceny zakwaterowania są oczywiście zależne od rodzaju bazy noclegowej i standardu. Nocleg w pokojach gościnnych o średnim standardzie kosztuje około 25 euro za dobę hotelową, za jedną osobę. Chorwacja- ceny żywności oraz ceny posiłków w restauracjach. Za zupę można zapłacić około 18-22 kun za porcję, danie główne z owocami morza to już około 60-70 kun za porcję, pizza około 50 kun wzwyż. Kawa w kawiarni kosztuje średnio około 10 kun. Jeśli planujemy wyżywienie na własną rękę, na pewno wart zaopatrywać się w supermarketach. Chleb kosztuje ok 9 kun, mleko 1 litr około 7 kun. Używki, takie jak papierosy to koszt nawet 30 kun za paczkę, piwo chorwackie około 7 kun za puszkę 0,5l, wino lokalne około 40 kun za butelkę litrową.

Warto także zaznaczyć, że np. wstępy do parków narodowych są płatne, np. chcąc zwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich należy uiścić około 250 Kn za osobę!